Kurs ten powstał w odpowiedzi na zwiększające się potrzeby diagnostyczne w tym zakresie oraz uwagi uczestników wielu poprzednich edycji, które zostały przez Państwa bardzo wysoko ocenione. Kurs pozwala uczestnikowi na opanowanie wiedzy niezbędnej do interpretacji i opisywania obrazów MR stawów, która stanowi o kompetencji praktykujacego lekarza radiologa, specjalisty ortopedy, jak również lekarza rezydenta radiologii i diagnostyki obrazowej.
Kurs KOŃCZYNA DOLNA został podzielony na moduły związane z interpretacją poszczególnych stawów; zastosowano podział w odparciu o struktury anatomiczne. Pozwoliło to na omówienie jeszcze szerszego spektrum unikalnych przypadków, co sprawia, że uczestnik szkolenia zapozna się ze znakomitą większością możliwych patologii, których interpretacji wymaga jego codzienna praktyka lekarska.
dr hab. n. med. Rafał Obuchowicz
Kierownik naukowy i prowadzący
Kurs skierowany jest do lekarzy radiologów ze specjalizacją z radiologii i diagnostyki obrazowej, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę w zakresie diagnostyki układu mięśniowo - szkieletowego. Nabyte kompetencje pozwolą im na samodzielne opisywanie obrazów MR stawów i tkanek miękkich oraz patologii towarzyszących tym strukturom.
Nasze szkolenie dedykowane jest również dla lekarzy specjalistów w dziedzinie ortopedii i traumatologii, którzy chcieliby nabyć kompetencji w zakresie oceny obrazów MR, co ułatwi im interpretację schorzeń narządu ruchu - szczególnie w sytuacjach, kiedy potrzebne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Kurs kierujemy także do lekarzy rezydentów radiologii, ponieważ wymogiem szkolenia specjalizacyjnego jest między innymi opanowanie specjalistycznej wiedzy dotyczącej interpretacji obrazów rezonansu magnetycznego w badaniu ukladu mięśniowo - szkieletowego.
15
godzin materiałów
10
dni dostępu
15
punktów edukacyjnych
Program
Wykłady online (4-13.10.2024)
140'
Anatomia stawu kolanowego
170'
Więzadła krzyżowe
Obrazowanie więzadeł krzyżowych
Ocena więzadła krzyżowego
Więzadło krzyżowe wszczepione
120'
Ocena zmian chrzęstnych
Urazy podchrzęstne
Ocena chrząstki i chrząstka pozabiegowa
240'
Odmiany i urazy łąkotek
60'
Staw udowo-rzepkowy
80'
Zmiany różne w zakresie stawu kolanowego - na co zwrócić uwagę?
80'
Prezentacja przypadków
Spotkanie online 10.10.2024
19:00
Pytania do prowadzącego
Spotykamy się na komunikatorze MS Teams. Spotkanie dla osób, które chcą porozmowiać z Prowadzącym - pytania dotyczące obejrzanych materiałów i nie tylko... Spotkanie nie jest nagrywane.
Informacje organizacyjne
W ramach kursu uczestnik otrzymuje 10 dniowy dostęp do materiałów online w formie nagrań video. Materiały można odtwarzać w dogodnym dla siebie czasie w terminie od 4 do 13.10.2024.
Dzień przed rozpoczęciem kursu uczestnik otrzymuje drogą mailową dane dostępowe do materiałów online. Spotkanie online odbędzie się przez aplikację Microsoft Teams (pobierz aplikację).
Uczestnik kursu jest uprawniony do uzyskania 15 punktów edukacyjnych. Warunkiem otrzymania punktów jest rozwiązanie testu. Test składający się z 10 pytań jednokrotnego wyboru uznaje się za zaliczony w momencie udzielenia 70% prawidłowych odpowiedzi.
Warunki rezygnacji z uczestnictwa w kursie określone są w Regulaminie.