Każdy pracownik ochrony zdrowia wie, że należy nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. To podstawa rzetelnej pracy z pacjentem i realna możliwość udzielenia mu niezbędnej pomocy. Kluczem do tego jest diagnostyka, a jedną z jej podstawowych metod jest przeprowadzanie badania USG. Aby móc wykonywać je w swoim gabinecie, należy spełnić szereg wymagań formalnych stawianych przez PTU. Przygotowanie się do egzaminu powinieneś więc poprzedzić stosownym kursem z zakresu USG. Ile to kosztuje i dlaczego warto wprowadzić diagnostykę obrazową do swojego gabinetu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
USG jest badaniem obrazowym, wykorzystującym fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. To najbezpieczniejsza i nieinwazyjna metoda, stosowana do badania wielu narządów wewnętrznych. Badanie przeprowadzane jest za pomocą specjalnej głowicy, która jest integralną częścią ultrasonografu.
Za pomocą USG możliwa jest diagnostyka schorzeń narządów wewnętrznych, monitorowanie przebiegu ciąży, a także ewentualna diagnoza nowotworów – szczególnie piersi. Użyteczność ultrasonografu można bez trudu porównać do stetoskopu – wykorzystanie aparatu USG może znacząco wpłynąć na podejmowane podczas diagnozy decyzje. Wraz ze szczegółowym wywiadem i badaniem przedmiotowym pomaga specjaliście obrać właściwy kierunek leczenia pacjenta. Warto wspomnieć, że w wielu krajach umiejętność wykonania badania USG jest uwzględniona w programie specjalizacji.
Choć badanie USG jest powszechnie dostępne, nie każdy specjalista może wykorzystywać ultrasonograf w swoim gabinecie. Wymaga to odpowiedniego przeszkolenia i zrozumienia, jak wykorzystać sprzęt i interpretować wyniki. W związku z tym lekarz jest zobowiązany do wykonania dedykowanego kursu, który musi być uznawany przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. Szkolenia pozwalają nabyć umiejętności i zdobyć certyfikaty, które są niezbędne do uzyskania certyfikatu wydawanego przez PTU. Lekarz ubiegający się o certyfikację powinien:
– wiedzieć, jak obsługiwać ultrasonograf i jakie ten sprzęt może mieć ograniczenia;
– mieć znajomość anatomii ultrasonograficznej i prawidłowych obrazów ultrasonograficznych;
– znać standardy Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego;
– umieć obserwować patologiczne zmiany narządów;
– wiedzieć, jak stawiać diagnozy, formułować wnioski i zalecenia.
Zanim weźmiesz udział w kursie USG, odpowiednio się do niego przygotuj. Warto odświeżyć wiedzę ze studiów dotyczącą szczegółowej anatomii badanego obszaru i zaznajomić się z podstawami relacji organów wewnętrznych na monitorze ultrasonografu. Z pewnością pomocne będą odpowiednie książki i atlasy. Warto także zapewnić sobie stały dostęp do ultrasonografu, aby móc ćwiczyć umiejętności, badając zdrowego i cierpliwego pacjenta, bez presji czasu.
Kolejnym etapem przygotowania do możliwości korzystania z diagnostyki obrazowej USG jest zrealizowanie dedykowanego, teoretyczno-praktycznego kursu USG.
Możliwość wykorzystania aparatu ultrasonograficznego niesie za sobą mnóstwo korzyści zarówno dla specjalisty, jak i dla pacjenta. To metoda bezinwazyjna i bezpieczna, stosowana w diagnostyce i leczeniu wielu chorób. Dzięki zrealizowaniu kursu USG masz możliwość poznania aparatury, nauczenia się jej obsługi i poznania nowoczesnych metod badań ultrasonograficznych.
Nie da się ukryć, że wykonanie badania USG w wielu przypadkach może pomóc budować zaufanie pacjenta do lekarza i znacząco zmniejszyć ryzyko zgłoszenia się pacjenta do innego specjalisty, co finalnie pozytywnie wpływa na zmniejszenie cyrkulacji chorych po systemie ochrony zdrowia.
Nieustanne podnoszenie kwalifikacji w zawodzie medyka to obecnie konieczność. Wciąż uaktualniane metody diagnostyki wymagają od specjalistów śledzenia bieżących trendów, co jest możliwe dzięki kursom. W związku z tym koszty nauki powinny mieć drugorzędne znaczenie. Niemniej, warto wiedzieć, ile kosztuje kurs USG. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ w dużej mierze zależy od specjalizacji i ośrodka szkoleniowego.
Kursy USG dostępne są w różnych formatach. Mogą odbywać się całkowicie stacjonarnie lub hybrydowo. W naszym Centrum Edukacji Obrazowej CEDUS kursy USG kosztują średnio od 1500 do 2300 zł.
Diagnostyka ultrasonograficzna ma zastosowanie w wielu medycznych specjalizacjach. Rozpoczynając naukę w tym zakresie, warto skupić się na wybraniu kursu, który dotyczy bezpośrednio obszarów, z jakimi najczęściej będziesz spotykał się u swoich pacjentów.
Istotny jest także wybór ośrodka szkoleniowego, w którym zrealizujesz kurs USG. Zwróć również uwagę na to, aby w programie szkolenia znalazły się zajęcia praktyczne. Kursy powinny być realizowane pod okiem wykwalifikowanej kadry.
W Centrum Edukacji Obrazowej CEDUS zapewniamy naukę w niewielkich grupach szkoleniowych, dzięki czemu możesz w pełni korzystać z możliwości uczenia się od najlepszych praktyków. Staramy się dopasować do potrzeb medyków, dlatego nasze kursy dostępne są zarówno stacjonarnie, jak i hybrydowo. Szkolenia, które zrealizujesz w naszym ośrodku, pozwalają na zdobycie dodatkowych kwalifikacji zawodowych, a także są inwestycją w siebie i w dobro swoich pacjentów.